Pagrindinis > GURU UŽRAŠAI > Atidarytas „Kino po žvaigždėmis“...

Atidarytas „Kino po žvaigždėmis“ vasaros sezonas

2013-06-21

Ketvirtadienio vakarą raudona juosta buvo nukirpta prie ketvirtus metus sėkmingai vykstančio „Kino po žvaigždėmis“ ekrano ŠMC kiemelyje. Kino teatro „Pasaka“ pradėtas projektas šią vasarą parengė beveik 40-ies atidžiai ir atsakingai parinktų filmų programą, kuri vilniečius ir miesto svečius iki pat paskutinės vasaros dienos kvies žiūrėti kokybiškus filmus po žvaigždėtu dangumi.

„Kino po žvaigždėmis“ atidarymo metu vyko filmo „Viramundo“ (rež. Pierre-Yves Borgeaud) uždaras seansas – pasaulinio garso muzikos legendo, brazilų muzikanto Gilberto Gilu ir filmo žiūrovų „susitikimas“. Dokumentinė kelionė vyksta per skirtingus žemynus – Pietų Ameriką, Australiją ir Afriką. Čia muzikantas ir politikas, buvęs Brazilijos kultūros ministras, ieško ryšių su nykstančiomis kultūromis, kalbasi su vietiniais gyventojais apie jų tradicijų ir papročių išsaugojimą, dainuoja ir groja drauge.

Atidarymo renginyje dalyvavo kviestiniai svečiai, turėję galimybę pirmieji pamatyti muzikinę Gilberto Gilu kelionę. Renginį atidarė kino ir muzikos projektas „Maestro kinas“ – gyvai atliekama muzika įgarsinti naujosios kartos kino režisierių, animatorių trumpametražiai filmai iš viso pasaulio. Po sveikinimo žodžių sekęs filmas sulaukė žiūrovų susidomėjimo ir lingavimo į muzikos ritmus. Šiek tiek apmaudu, kad tokie garsūs renginio svečiai kaip Redita Dominaitytė, žiniasklaidai sakiusi, kad „Praleisti šį vakarą būtų nuodėmė.“ didžiąją filmo dalį praplepėjo su kompanija, kurioje buvo. Kvatojimas vidury filmo, kuris toli gražu nėra komedija iš vienos pusės trigdė kitus filmo žiūrovus, o iš kitos – buvo tiesiog nepagarbu. Aktorės pasišalinimas iš improvizuotos lauko salės viduryje filmo tėra įrodymas, kad didelio susidomėjimo pačiu filmu nebuvo.

Penktadienį, birželio 21-ąją, vyks atviras ,,Viramundo“ seansas, o birželio 22 d., šeštadienį, žiūrovų laukia graikų drama „Atenbergas“ (rež. Athina Rachel Tsangari), kuri papasakos keistos jaunos merginos Marinos, beveik su niekuo nebendraujančios ir gyvenančios mažame nuo civilizacijos izoliuotame miestelyje, istoriją. Jai 23-eji, ji mėgsta Davido Attenborough dokumentinius filmus apie gamtą, o jos vienintelė draugė Bella nuolat teikia ataskaitas apie savo asmeninius seksualinius nuotykius. Netipiškai bendraujanti Marina jaučia neįprastą polinkį mėgdžioti gyvūnų elgesį, kurio mokosi iš dokumentikos. Filmo emocijos sustiprėja, kai bręstančiai ir savo aistrą tyrinėjančiai Marinai tenka susitaikyti su gresiančia tėvo mirtimi.

Naujame sezone žiūrovų laukia vienuolikos savaičių programa, kurios metu bus pristatyti 38 filmai, tarp kurių – geriausi 2012 metų filmai bei naujausių filmų premjeros. Ryano Goslingo ir Audrey Tautou talento gerbėjai turės galimybę pamatyti šių aktorių filmų retrospektyvas, o atskiros programos kvies į vokiškų ir lietuviškų filmų seansus. Dokumentinio kino gerbėjų lauks kino stebuklu pramintas filmas „Samsara“ (rež. Ron Fricke), o norintiems išsamiau susipažinti su kino istorija bus pasiūlytas režisieriaus Marko Cousinskino dokumentinių filmų ciklas „Kino odisėja“.

Šiemet ,,Kinas po žvaigždėmis“ ne tik vyksta ŠMC kieme, bet ir pati ŠMC Kino salės koordinatorė Ilona Jurkonytė pristatė savo programos dalį lauko kino repertuare. ŠMC kino salės pasiūlytoje programoje ypatingas dėmesys skiriamas kino istorijai. Britų kino kritiko Marko Cousinso 8 dalių dokumentinė kelionė „The Story Of Film: An Odyssey“ vadinama tikru meilės laišku kinui ir intriguojančiu kino istorijos perrašymu. Žiūrovai galės pamatyti pirmąsias dvi šios epinės kelionės dalis, kuriose pasakojama apie kino gimimą – pirmąsias žvaigždes ir pirmuosius specialiuosius efektus, tviskantį 1920-ųjų Holivudą su Charlie Chaplinu, ekspresionistinį, impresionistinį ir siurrealistinį kiną Paryžiuje, Berlyne, Maskvoje, Šanchajuje bei Tokijuje ir naujų kino žanrų proveržį atsiradus garsiniam kinui. Taip pat pristatoma ir dar vieno kino kritiko – portugalų režisieriaus Miguel Gomes – vaidybinė kino juosta „Tabu“, kurios detektyviniame pasakojime gausu nuorodų į kino istoriją. Praėjusiais metais ši juosta daugelio kino kritikų buvo išrinkta geriausiu metų filmu.

Šios vasaros programoje ir keletas naujų filmų. Vienas jų – žavus, lengvas ir kupinas ironijos naujausias režisieriaus Pedro Almodóvaro darbas „Aš tokia susijaudinusi“ kino žiūrovų lauks rugpjūčio 10 d. Ilgą laiką kūręs melodramas režisierius vėl atsigręžė į komedijos žanrą. Kol sugedęs lėktuvas suka ratus virš Toledo ir laukia leidimo avariniu būdu nusileiti oro uoste, orlaivio įgula neriasi iš kailio bandydama sumažinti įtampą. Todėl ekonominės klasės keleiviai dėl šventos ramybės užmigdomi, kad nekeltų daugiau rūpesčių, o verslo klasė mėgaujais kokteiliais su meskalinu. Puiki nuotaika ir nevaldomas seaksualumas tvyro aplinkui. Trys dailučiai stiuardai padarys viską, kad šios kelionės keleiviai niekada neužmirštų.

Be dėmesio neliks ir Lietuvos kino istorija. ŠMC kino salė kviečia į lietuviškų detektyvų retrospektyvą, kurios atidarymo renginyje liepos 31 d. kino kritikė Auksė Kancerevičiūtė pasakos apie detektyvo žanro raidą Lietuvos kine. Sovietmečio trileriuose vyks ne tik politinės kovos ir mėsos vagystės iš vietos kombinatų, bet ir liesis kraujas. Tai galimybė iš naujo pažvelgti į šį „lengvąjį“, vasarai tinkantį žanrą Lietuvos kino istorijoje.

„Kinas po žvaigždėmis“ nuo birželio 21 d. iki rugpjūčio 15 d. žiūrovų lauks ketvirtadieniais – šeštadieniais, o visą liepą ir iki rugpjūčio 10 d. trečiadieniais – šeštadieniais. Daugiau informacijos teiraukitės telefonu 8(5)2611516 arba www.kinopasaka.lt/lauko-kinas. Tradicija tapęs renginys į kino oazę kvies nuo 22:30 val. 

Nuotraukų autorė: Monika Daužickaitė | KINFO