Pagrindinis > GURU UŽRAŠAI > Išskirtinis interviu su Laisvalaikio...

Išskirtinis interviu su Laisvalaikio Guru, kuriam rūpi Tavo Laisvalaikis!

2014-05-20

Šeštadienį vykusi Gatvės muzikos diena (GMD) buvo itin spalvinga ir pritraukė daugiau nei du šimtus muzikantų. Laisvalaikio Guru taip pat nepraleido progos ir aplankė šį šaunų renginį, kuriame ieškojo talentingų atlikėjų bei grupių. Pakalbintas, originalumu išsiskiriantis, Gatvės muzikos dienos dalyvis, atskleidė savo požiūrį ir nuomonę apie teisingą laisvalaikį bei gatvės muziką. 

 

 

- Guru, kiek girdėjau, esate ne bet koks Guru, bet Teisingo Laisvalaikio Guru. Prisistatykite trumpai.

- Esu žavus žalias krokodilas, teisingo laisvalaikio simbolis, įsikūręs prestižinėje vietoje – šalia Vilniaus miesto Rotušės. Esu savotiškai pačiuožęs gerietis, siekiantis teisingumo, nuoširdumo ir atvirumo, ir visa tai atsispindi mano darbe, kuriame prižiūriu renginius, dalinu pakvietimus į juos, važinėju po sodybas, einu į barus ir klubus žiūrėti, kas skiedžia alų, o kas ne (krokodilas šypsosi). Domiuosi kultūra, įvairiais laisvalaikio praleidimo būdais, tikrinu kiekvieną kultūrinį reiškinį, pramogą bei renginį ir taip siekiu žmonėms sukurti tikras emocijas bei parodyti, kaip šauniai, netradiciškai ir, žinoma, teisingai  galima praleisti laisvalaikį.

- Tai kas yra tas Teisingas Laisvalaikis?

- Kalbant plačiąja prasme, tai toks laikas, kai tavo ir kūnas, ir siela gauna dozę tikrų, teigiamų emocijų. Sparčiai žengiant  į naujųjų technologijų amžių, kada iš visų pusių yra masiškai brukama begalė informacijos, žmogui labai sunku iš viso šio srauto atsirinkti tai, kas yra geriausia ir svarbiausia. Ši didelė pasiūla ir gausa aplinkui atbukina ir užgožia tikrąsias emocijas - nuoširdumą ir žavesio jausmą. Teisingas ir kokybiškas laisvalaikis yra toks, kuris iššaukia būtent šias emocijas, kuris tau sukelia pojūčius ir įtraukia, o tai gali būti labai įvairi veikla, nuo knygos skaitymo po žydinčiom alyvom iki šokių po atviru dangumi vasaros festivalyje, nuo pašnekesio prie arbatos puodelio iki komandinių miesto žaidimų. Svarbiausia, kad ta veikla būtų patikrinta, turėtų cinkelį ir garantuotų žmogui tikrą jausmą. Pavyzdžiui, yra be galo daug pasilinksminimo vietų, bet vienas iš jų aplenkiame, o kitos traukia lyg magnetas.

- Kodėl taip yra?

- Todėl, kad dirbtini blizgučiai ir suvaidintos emocijos yra tik laiko švaistymas. Niekas juk negrįžta ten, kur jam nepatiko, kur yra daug chaltūrinimo, dirbtinai užkeltų kainų ir žmonių apgaudinėjimo. Akmuo į daržą popsiškiems klubams, kavinėms su 69 procentų nuolaidomis ir standartinėms šventėms, paremtoms televizine pompastika. Aš nepropaguoju tokių vietų veiklos, nes jos neskatina žmonių plėsti akiračio ar mąstyti, domėtis kitokiais, įdomesniais dalykais.

   

- Taigi, jūs tikrinate ir atrenkate tas vietas ir pasilinksminimo būdus, kurie yra verti Teisingo Laisvalaikio vardo?

- Anksčiau, dar prieš kokius dešimt – penkiolika metų, bėda buvo ta, kad jaunimas neturėjo pasirinkimo, dejavo, kad nėra ką veikti, nėra kur eiti. Dabar bėda ta, kad pasirinkimas toks didelis, jog jaunimas nebežino kur reikėtų eiti ar ką reikėtų veikti. Kad nepasimestum visoje toje komercijos ir pasiūlymų begalybėje, kad netektų nusivilti arba, kad iš anksto žinotum, kur verta eiti, aš pradėjau tęstinę akciją „Palaikau!“. Visi verti apsilankymo Vilniaus barai, restoranai, klubai, koldūninės, bandelinės ir kitos panašaus pobūdžio šaunios vietos ant savo durų turi apvalų lipduką su mano atvaizdu jame, rodančiu „Liuks!“ ženklą.  Kadangi žmonės ir jų poreikiai skiriasi, todėl ir „palaikomos“ vietos toli gražu nėra identiškos: menų fabrikai, gyvos muzikos klubai, kultūros, lounge/social ir indie rock barai, sporto-muzikos klubai ir kitokios įvairaus pobūdžio vietos. Apvalusis „Laisvalaikio Guru“ lipdukas ant durų garantuoja, kad apsilankymas vietoje, į kurią norima užsukti, tikrai nenuvils. Leteną prie širdies pridėjęs garantuoju malonų aptarnavimą, jaukią aplinką, šaunią muziką ir ypatingus žmones. Yra tokių vietų ir renginių, kur lipduko neužklijuosi, pavyzdžiui, Gatvės muzikos diena. Šis renginys yra teisingas vien dėl to, kad čia yra daug gyvos muzikos, o gerai paieškojus, galima aptikti ir tikrų jaunų talentų. 

- Kokius reikalavimus keliate pasilinksminimo vietoms, ar sunku gauti jūsų palaiminimą ir vadintis Teisingo Laisvalaikio vieta, pramoga?

- Pirmasis kriterijus, norint man įtikti, - šeimininkų profesionalumas: ar jie nuoširdžiai nori suteikti laisvalaikio paslaugas, ar su entuziazmu priima svečius, ar atvirkščiai, kabina spagečius ant ausų ir tik nori gauti kuo daugiau pinigų. Mane piktina, jei švenčių vietų savininkai reikalauja didžiulių sumų, o, pavyzdžiui, žadėtų nakvynės vietų trūksta, maisto skonis kaip pakelės užkandinės, nors kaina – gero restorano. Panašiai yra ir su pramogomis. Atvažiavęs praleisti laisvalaikio tikiesi gauti teigiamų emocijų, o tave kaip konvejeryje: greit tą, greit aną, prabėgam, praplaukiam, viskas, kiti. Man svarbu profesionalumas, kokybė, atsakingas požiūris ir, svarbiausia, geros emocijos. Niekada nekelsiu kojos ten, kur vyrauja kičas ir tuštybė, ten, kur žmonėms bandoma įbrukti kažkokias dirbtines nuolaidas, nors jų ten net nėra. Savo lipdukų neklijuoju ant tokių vietų, kur vyksta pasityčiojimas iš žmonių, jų pinigų melžimas ir akiračio siaurinimas.

- Tai, atrodo, sunkus darbas - ar nepavargstate?

- Pamenate, yra toks posakis „Daryk tai, kas tau patinka, ir niekada gyvenime nereikės dirbti“. Aš esu puikus to pavyzdys. Mano darbas man yra nuolatinis malonumas, todėl jis atliekamas atsakingai, nuoširdžiai ir neatmestinai.

- O ar nėra taip, kad „Teisingas Laisvalaikis = Brangus Laisvalaikis”?

- Tai tikrai nėra taisyklė, greičiau – reta išimtis. „Teisingas Laisvalaikis” yra plati sąvoka, todėl negalime sakyti, kad teisingas laisvalaikis tai yra brangus laisvalaikis. Jau minėjau, kad teisingai leisti laiką galima ir skaitant knygą gryname ore, ir tai visai nieko nekainuoja, ypač jei knyga iš bibliotekos. O kalbant apie tokį laiką, kuris kainuoja, tai, galiu pasakyti, jog esant didžiulei pasiūlai, yra ir daug kainų skirtumų. Mano tikslas – surasti išskirtinės kokybės vietas ir pramogas už mažiausią įmanomą kainą. Nepasidaviau provokacijoms dėl aukštų kainų, kurios gali atbaidyti kultūros ištroškusius piliečius. Sutinku, kad kultūra dažnai yra brangus malonumas, tačiau negaliu nepabrėžti, kad jis yra labai gyvybiškai reikalingas kiekvieno žmogaus asmenybės tobulinimui ir akiračio plėtimui. Žinoma, dažnai žymių menininkų, atlikėjų ar įdomių vakarėlių bilietai gana brangūs, bet jei kiekvienas atkreiptų dėmesį į tai, ko prisiperka parduotuvėse, tirai suprastų, kad pataupydami gali surasti pinigų ir brangesniems renginiams. Vis tik, yra labai daug nemokamų arba tikrai nedaug kainuojančių kasdienių renginių bei pramogų, kurios savo lygiu nenusileidžia brangiesiems malonumams.

- Ką jūs pats veikiate laisvalaikiu? Juk esate Laisvalaikio Guru, kokias pramogas renkatės, kur ir kaip leidžiate laiką?

- Žinote, mano visas laisvalaikis yra mano darbas, arba kitaip – mano visas darbas yra mano laisvalaikis. Todėl negaliu tiksliai nubrėžti ribos, kada dirbu, o kada tai yra mano laisvalaikis. Bet kokiu atveju, į savo visą veiklą žiūriu labai atsakingai. Labai mėgstu šiltus vasaros vakarus leisti kavinių lauko terasose klausydamas gyvos muzikos. Niekada neatsisakau poilsio jaukioje, patikrintoje kaimo turizmo sodyboje prie ežeriuko, pirtelės ir vandens pramogų. Arba susikraunu lagaminus ir traukiu į vasaros festivalius,  kur linksminuosi su minia gerai nusiteikusių vasarotojų. Rudenį susidarau netradicinį maršrutą ir keliauju po Lietuvą, ieškodamas dar nematytų, išskirtinių vietų. Šaltomis žiemos dienomis šoku į pačiūžas arba ant rogučių ir prisimenu jaunystę, o vakarais keliauju į renginius, koncertus, teatrą, šildausi prie židinio jaukioj kavinukėj. Pavasarį, kai viskas sužaliuoja, atgimstu ir aš, pietauju po sakuromis, atidarau nuotykių parkų sezoną, entuziastingai dalyvauju įvairiose orientacinėse miesto varžybose. Sunku išvardinti viską, bet, kaip minėjau, man svarbiausia, kad mano laisvalaikis būtų su cinkeliu ir kupinas tikrų emocijų!

- Kaip reikėtų skatinti žmones rinktis teisingą laisvalaikį?

- Kai kurie žmonės patys savaime trokšta kokybės: rimtų knygų, stiprių koncertų, kokybiškų renginių. Kitus tuo reikia sudominti, nukreipti juos ta linkme, pateikti rimtą renginį jiems priimtina forma. Ir, kai tie žmonės, kurie anksčiau visiškai nesidomėjo rimtąja kultūra pamatys ją gražioje, jiems suprantamoje šviesoje, jie palaipsniui pripras prie jos ir norės pasiimti vis daugiau ir daugiau. Kuo daugiau barų, klubų, renginių organizatorių, atlikėjų ir visų kitų laisvalaikio paslaugų sektoriaus atstovų skleis ir organizuos rimtus, kokybiškus renginius ir paslaugas bei liausis naudotis žmonių silpnybėmis, polinkiu į popsiškumą, nuolaidas, tuo daugiau žmonių galėsim įpratinti prie teisingo laisvalaikio. Kad visuomenė jaustųsi daranti įtaką laisvalaikio aplinkai, o ne tapusi renginių organizatorių įkaitais, kviečiu jungtis prie mano „Teisingo laisvalaikio judėjimo“. Judėjimas yra skirtas žmonėms, kurie leidžia savo laisvalaikį įdomiai ar nori jį paįvairinti. Žmonėms, kurie nori pasidalinti savo patirtimi, kuriems yra įgrisusios tam tikros laisvalaikio paslaugų sektoriaus klaidos, kurie nėra namisėdos. Judėjimo tikslas yra sukurti teisingo laisvalaikio aplinką, kurioje nebus tų, kurie kartais jį sugadina. Žmonės po vakarėlių ar švenčių pasakojasi, kas jiems nepatiko, ko trūko, kas ką blogai padarė, kas buvo itin smagu. Teisingo Laisvalaikio judėjimas ir yra ta erdvė, kurioje žmonės, neabejingi teisingam laisvalaikiui, gali pasidalinti savo pastebėjimais.​

- Skamba taip, tarsi visas jūsų gyvenimas būtų nesibaigianti šventė. Ar taip ir yra?

- Tikrai galvoju, kad gyvenimas yra šventė, kurią reikia švęsti. Ypač, kai aplink dauguma drabstosi purvais, niurzga ir yra amžinai nepatenkinti bambekliai. Bet, kad ir kaip banaliai skambėtų, visgi viskas priklauso nuo požiūrio. Stengiuosi išlikti pozityvus ir linksmai nusiteikęs. Tikiu, kad koks esi, tokius ir trauki aplink save. Atgavus nepriklausomybę, galime džiaugtis laisve ir teise rinktis tai, kas mums patinka. Būtent tai aš ir darau – laisvai renkuosi. Tik užplūdus nesuvaldomai informacijos bangai, svarbu mokėti ir atsirinkti. Nuo to informacijos pertekliaus žmogus dažnai būna pavargęs ir suirzęs. Išmokime atsiriboti nuo apsimestinio dėmesio ir perdėtai saldžių reklamų, atsirinkime tai, kas yra tikra ir nesuvaidinta. Taip visi tapsime daug laimingesni ir visi kartu švęsime gyvenimą, kupiną teigiamų emocijų.