Pagrindinis > GURU UŽRAŠAI > Menų spaustuvė atveria erdves...

Menų spaustuvė atveria erdves norintiems drąsiai pasakyti – „Aš esu“

2015-02-05

Menų spaustuvės jaunųjų scenos menininkų programa „Atvira erdvė“ (AE) skelbia 2015 metų paraiškų priėmimą. Iki šių metų vasario 23 d. programa laukia novatoriškų, įvairias scenos menų disciplinas apjungiančių ir drąsių jaunųjų menininkų idėjų. „Atvira erdvė“ suteikia galimybę pristatyti pirmuosius savarankiškus darbus scenos erdvėje ar už jos ribų. Kartu tai proga sukurti pirmąjį šedevrą, tai galimybė klysti, bet ir reta prabanga pasimokyti iš savo klaidų.
 
„Raidės AE: tai gali būti ir atominė elektrinė, ir alter ego, bet gali būti ir „Aš esu“. Tai pirmasis kūrėjo pareiškimas, kad jis atėjo, jis yra. Ką jis/ji nori pasakyti savo darbu, savimi? Norėtume, kad papasakotų, kas jis/ji toks/tokia, kas jai/jam rūpi, kas yra jo/jos karta ir meninė ar pilietinė programa. Aš esu jauna/jaunas, aš (n)esu Charlie, aš esu nepakantus nepakantiems, man (ne)rūpi politika, vartojimas, dvasingumas, ID, aš esu karta, aš pats esu menas ir t.t. Norėtųsi tikėtis, kad jos /jie taip pasakys, kad mes net krūptelsime nuo aiškaus jų balso,“ – apie šių metų programos lūkesčius kalba vienas programos koordinatorių, teatro kritikas Vaidas Jauniškis.
 
Nuo 2003 m., kuomet Menų spaustuvė pirmą kartą atvėrė savo erdves jauniesiems menininkams, jos scenose kūrė ir iš jos vėliau į platesnius vandenis išplaukė dabar jau gerai žinomi režisieriai Agnius Jankevičius, Artūras Areima, Vidas Bareikis, choreografai Petras Lisauskas, Loreta Juodkaitė,  Airida Gudavičiūtė ir Laurynas Žakevičius, trupės „Liūdni slibinai“, „Operomanija“ ir kt.  Programoje buvo sukurta darbų, kurie pelnė aukščiausius šalies teatrinius apdovanojimus. Publikos ir kritikų įvertinti darbai nuolat rodomi Menų spaustuvės repertuare ar keliauja po didžiausias užsienio scenas, pristatomi tarptautiniuose festivaliuose. 
 
„Tikrai nenorime laurų prisiimti sau, nesakome, kad tie kūrėjai nebūtų atsiradę be „Atviros erdvės“, ir anaiptol ne visi kūriniai buvo ilgalaikiai... Tačiau be „Atviros erdvės“ dabartinių Lietuvos scenos menų tikrovė – ypač jaunųjų kūrėjų – būtų nelyginamai skurdesnė“, – sako Menų spaustuvės vadovas Audronis Imbrasas. – Faktas yra tai, kad tai vis dar lieka vienintelė Lietuvoje specialiai jaunųjų scenos menų kūrėjų pirmiesiems žingsniams skirta programa.“
 
Laimėjusiems projektams rengti ir pristatyti bus suteikiamos Menų spaustuvės erdvės, skiriama finansinė, vadybinė ir techninė pagalba. Projektus atrinks Menų spaustuvės Taryba.
Daugiau informacijos apie programą „Atvira erdvė‘15“ ir projekto paraiškos formą galima rasti internetiniame Menų spaustuvės puslapyje (www.menuspaustuve.lt).