Pagrindinis > GURU UŽRAŠAI > Tundra 2013: dešimtmečio verta...

Tundra 2013: dešimtmečio verta šventė

2013-07-30

Elektroninės muzikos festivalis ,,Tundra“ šiemet tapo muzikos draustiniu. Dešimt metų – tiek šiemet pažymėjo festivalis. Skaičiuojant festivaliniais metais – ,,Tundra“ šventė rimtą jubiliejų. Šventinę statistiką sudarius: per dešimtmetį ,,Tundra“ matė beveik tūkstantį muzikos kūrėjų bei atlikėjų, daugiau nei 30 tūkstančių festivaliautojų, festivalius kupinus sausros ir festivalius, kai liūčių vanduo semdavo botus iki kelių. O svarbiausia, kiekvienas festivalis matė nesuskaičiuojamą kiekį akimirkų, privertusių šypsotis.

Jubiliejinis grojaraštis – daug tų pačių ir mažai naujų vardų

Dešimtojoje ,,Tundroje“ grojo labai daug vardų. Nuo pat bilietų kasos, šalia kurios buvo įrengta scena, iki tolimojo Chill-out miško. Pakeliui dar buvo galima užsukti į Techno kalną, Bass liūną, Psy-trance pievą, Spindulių palūdimį ir Psy paplūdimį. Krokodilas Gena mano, kad kiekvienas elektroninės muzikos mėgėjas tikrai rado sau mielą kampą, tačiau buvo nuliūdęs, kad Chill-out miške trūko ramesnės muzikos. O taip norėjo atsigulti po egle ir paskęsti ambient vandenyne... Tačiau gal Krokodilas nepataikė? Nors bandė tikrai daug kartų. Jo nuomone, grojaraščiu festivalis labai nenustebino, ypač turint omenyje, kad tai buvo 10-oji, jubiliejinė ,,Tundra“: daug tų pačių ir mažai naujų vardų. Pusė pliuso už grojaraštį.

Kūrybinių dirbtuvių kiekis gėdos nedarė

Papildomų veiklų festivalyje buvo užtektinai. Kūrybinių dirbtuvių buvo ir naudingų, ir linksmų, ir ekstremalių, ir gražių, ir įdomių ar net juokingų. Krokodilas Gena pats išbandė ant vandens plūduriuojantį batutą, katapultavosi „Lokės pėdos“ katapultoje, norėjo netgi nueiti į kirpyklą, bet draugas Čeburaška atkalbėjo, tad neiškentęs Gena pasidarė tatuiruotę. Savaime suprantama, laikiną. Vėliau krokodilas nuėjo į mišką pas būrėjas, kurios tikrai išmano savo meną, jis taip pat prisižiūrėjo ir labai gražių drabužių, papuošalų ir dar būtų daug daug nuveikęs, jei ne tas nelemtas lietus... Šiaip ar taip, veikti buvo ką. Pliusas už dienos veiklas.

Geriausios ir bene vienintelės dekoracijos – Psy-trance pievoje

Labiausiai Krokodilui Genai patiko Psy-trance pievos dekoracijos, kitur buvo kiek per nuoga. Chill-out miškas nebuvo itin nusisekęs: keli dideli šviečiantys grybai buvo pakabinti tarp eglių, pačios scenos lubas – taip pat didžiulį ir fantastiškai atrodantį grybą – sugriovė lietus... Techno kalnas, tiesa, darė įspūdį. Garsas, šviesos ir lavos imitacijos dekoracijos privertė visus techno mėgėjus kapoti į ritmą ilgiau ir smarkiau. O iš kiekvienos salos pakraščio matomas besisukantis baltos šviesos spindulių verpetas visad pranešdavo, kad Techno kalnas šėlsta. Tačiau vertina Krokodilas Gena viską kartu, tad už festivalio dekoracijas ,,Tundra“ gauna tik pusę pliuso.

Fantastiška festivalio erdvė ir brangus maistas

Labai daug kalbėti apie festivalio vietą nėra ką – Dūburio sala tiesiog tobula festivaliui. Iš visų pusių muzikos draustinį supa ežeras, įrengti trys paplūdimiai su tvarkingais liepteliais ir maudyklomis, sutvarkytas miškas norintiems pasislėpti nuo lietaus, saulės kaitros ar per daug garsios muzikos. Vietų palapinėms ar automobiliams taip pat netrūko. Netuščiažodžiaujant – stiprus pliusas už festivalio vietą.

Festivalininkai visuomet švęsdami festivalio šventę išnaudoja didžiulius energijos resursus, todėl jiems labai svarbu stipriai ir skaniai pavalgyti. Šiais metais ,,Tundroje“ buvo neapsakomai gardžios picos, dideli ir sotūs mėsainiais, tobulos sriubos, begalės troškinių, vegetariškos įdomybės ir, be abejo, indiški saldumynai. Maisto kainos buvo įvairios, tačiau jei į festivalį iškūrei nepasiruošęs ir neįsidėjai duonos su ,,šlapenka“, prasimaitinimui reikėjo gerokai pakratyti piniginę. Alus teikainavo 5 litus, pigiau nei Vilniaus baruose. Žodžiu, kiek tik Gena visko ragavo, buvo tikrai gardu, tačiau nepigu. Krokodilas skiria pliusą už maistą, vis tik festivalis daryti įtakos kainai nelabai gali.

Puikūs savanoriai išlaikė Krokodilo Genos egzaminą

Festivalio savanoriai, nors ir pavardę, tačiau su šypsenomis atsakydavo net į absurdiškiausius Krokodilo Genos klausimus (taip, gėdingai gali pripažinti krokodilas, kad savanorius jis truputį tikrino). Informaciniame taške Gena sužinojo atsakymus į visus jam kilusius neaiškumus. Dušais Genai pasinaudoti progos nebuvo, tačiau tualetai buvo valomi tikrai dažnai (krokodilas net keturis kartus pataikė į ką tik išvalytą ToiToi), tad tikriausiai ir dušai buvo tvarkingi. Be jokių abejonių Gena duoda pliusą festivaliui už aptarnavimą.

Savo darbą prie įvažiavimo į salą apsauga dirbo puikiai. Tikrino, kratė ir naršė kiekvieną pėstįjį ir kiekvieną automobilį be jokių skrupulų. Šaunuoliai, tvarkos festivaliuose tikrai reikia. Tačiau tos apsaugos pačiame festivalyje kartais pritrūkdavo. Vienas kitas vyras pražingsniuodavo, o į muštynes taip ir nesuspėdavo. Tačiau daugeliu atvejų apsaugos darbuotojai būdavo atidūs, nemieguisti, darbingai stebėdavo aplinką ir šauniai festivaliui uždirbo pliusą.

Sportinę aprangą mėgstantys festivalininkai

Elektroninę muziką mėgsta labai daug žmonių. Vieni joje randa atsipalaidavimą, kitiems gi reikia išsikrauti. Techno kalne Krokodilas Gena pastebėjo žmogų, kuris ne šiaip kapojo su visais drauge, o kapojo su kirviu. Kapojo jis tik orą ir gal čia toks humoro jausmas... Gena nežino, jam buvo tiesiog nejauku. Apskritai Gena sutiko daug basų galvų, kurioms labai norisi demonstruoti savo jėgą engiant aplinkinius žmones. Na, ar galima? Nejaugi jie dar ne visi į Angliją išvažiavo? O ir šiaip, matyt, dėl kitų tą patį savaitgalį Lietuvoje vykusių festivalių, žmonių atrodė mažokai. Festivalyje tarp žmonių nuolat tvyrojo nuotaika, kad niekas čia dar nevyksta, čia mes tik truputuką, o jau tuoj kaip dėsim... Gena skiria pusę pliuso.

Vietos palapinei ,,Tundroje“ buvo daugiau nei reikia. Įsikurti buvo galima ir arčiau, ir toliau triukšmo. Tualetų palapinių miesteliuose taip pat netrūko. Genos kaimynai buvo draugiški, tad Genai belieka tikėtis, kad ir visiems kitiems festivalininkams neteko bartis, kraustytis kitur, ar dar kaip kitaip kentėti. Daug negalvodamas ir nepostringaudamas Gena skiria vieną balą.

Summa summarum: 7,5/9

Pasiūlymai ateičiai: tikrai daug muzikantų aplankė festivalį, tačiau nereikia nuleisti rankų ir kviesti tuos pačius garsus, Gena siūlo ieškoti ir atrasti dar negirdėtus nematytus atlikėjus. Būtų labai šaunu jei dekoracijos išsiplėstų ne tik aplink scenas (o labiausiai – psy-trance scenoje), tačiau ir visa festivalio erdvė būtų papuošta. 

Nuotraukos: danulis.com