Pagrindinis > GURU UŽRAŠAI > Valentyn Odnoviun: fotografija turi...

Valentyn Odnoviun: fotografija turi galią spręsti globalias problemas

2014-04-14

Valentyn Odnoviun – jaunas, bet jau nemažai pasiekęs fotografas, kuris po ilgų klajonių savo šalimi pasirinko Lietuvą. Jo darbų paroda “Street shot”( balandžio 15d. 19val. ) bus pristatyta kiek neįprastoje tam vietoje, ispaniškame restorane „Lizarran“.

Kalbiname Valentyn apie fotografiją, kūrybiškumą bei pačią parodą.

Sveikas Valentyn, papasakok šiek tiek apie save, kas toks būsi?

Sveiki, mano vardas Valentyn Odnoviun. Aš gimiau Charkove, Ukrainoje.

Pradėjau labiau domėtis fotografija ir fotografuoti po to, kai pasveikau nuo vėžio, kadangi dalyvavome viename projekte – terapijoje susijusioje su onkologiniais ligoniais. Konkreti data, kada paėmiau fotoaparatą į rankas 2004m., tuomet man buvo 17m.

Šis gyvenimo etapas suteikė suvokimą, kad gyvenimas yra nepakartojamas. Ir kiek daug visko gali nuveikti. Už tai iki šiol dėkoju Dievui, tėvams ir medikams. 

Nuo 2005m. pradėjau dalyvauti tautodailės meistrų rengiamose parodose Charkove. Kai 2009m. man buvo pasiūlyta surengti parodą Charkovo Tradicinio meno centre, pradėjau dar rimčiau gilintis į fotografijos meną. Iki dabar esu surengęs 11 kolektyvinių parodų Lietuvoje, 13 personalinių parodų ne tik Ukrainoje ir Lietuvoje, bet ir kituose Europos šalyse. Taip pat domiuosi socialiniais ir labdaros projektais. Buvau surengęs parodą – aukcioną Charkove, skirtą vaikams, sergantiems onkologinėmis ligomis. Šiuo metu dalyvauju trijuose projektuose, skirtuose paremti vaikams, kovojantiems su onkologinėmis ligomis.

Kokia fotografja užsiimi. Klausiu, kadangi yra pakankamai daug fotografijos sričių. 

Jūs galite rasti nemažai pranešimų ir informacijos ką aš veikiu. Nemažai pranešimų buvo publikuotų Ukrainoje, Rusijoje, Jungtinėse Valstijose, Brazilijoje, Korėjoje apie pakankamai skirtingus mano darbus, jų tematikas. 

Iš pradžių, buvo tik gamtos ir panoraminiai vaizdai. Pirmoji paroda, kurioje dominavo gamtos fotografijos vadinosi “Homeland” ( “Gimtinė” ). Vėliau pradėjau eksperimentuoti   su abstrakcijomis, portretais, gatvės vaizdais. Iki dabar mano aistra yra abstrakcijos.  

Raštai ir linijos mane žavi labiausiai. Na ir žinoma, gatvės fotografja. Tiesiog negali praeiti kelionėse neįamžinęs momentų, kurie tampa istorija

Papasakok mums apie ruošiamą parodą. Ko galime tikėtis? 

Šioje parodoje, kuri bus atidaryta Lizarran restorane, pristatysiu nuotraukas, kurios darytos skirtingose Lietuvos, Latvijos, Italijos, Kanarų salų, Ukrainos ir Belgijos miestuose. Šias nuotraukas padariau keliaudamas po išvardintasvalstybes 2012 ir 2013m. Paroda vadinasi „Street shots“.

Kas yra svarbu tavo nuotraukose? Ką nori pasakyti savo darbais? 

Aš noriu parodyti, kad pasaulis yra didelis, skirtingas, bet unifikuotas. Parodyti kelis istorinius momentus, kur gali įžvelgti dialogą tarp žmogaus ir visatos. Ką mes galime sukurti ir kaip mes gyvename toje erdvėje. 

Kiek žinau, esi pelnęs nemažai apdovanojimų. Jei nepaslaptis, kokius apdovanojimus esi pelnęs?

Tiesa, esu pelnęs nemažai apdovanojimų už parodas ir projektus. Net sunku visus prisiminti. 2011m. įteikta Karališkosios Norvegijos ambasados padėka; 2013m. įteiktas garbės diplomas už dalyvavimą festivalyje "Pechenizke pole" Ukrainoje; įteiktas prizas už “Geriausią fotografją” Sankt Peterburge, renginyje “PiterFotoFest2013”; 2014m. BBC publikavo vieną iš  darbų. Čia tik dalis, bet kitų jau ir nebeatsimenu ( šypsosi ).

Labai smalsu, kiek laiko gyveni Lietuvoje ir kodėl pasirinkai mūsų šalį? 

Lietuvoje gyvenu jau metus laiko. Pirmą kartą aplankiau jūsų šalį, kai rengiau savo darbų parodą 2012m. Tuo metu susipažinau su nuostabia mergina. Po daugybės kelionių ir ieškojimų nusprendėme, kad reikia apsistoti Lietuvoje.  

Pabaigai, kas tau yra menas? Šiuo atveju, fotografija.

Gyvenimas yra skirtingas. Menas yra skirtingas, Fotografija irgi yra skirtinga. Man tai nėra tik gyvenimo dalis ir momentų užfiksavimas. Fotografija gali parodyti grožį, slypintį aplink mus ir  mūsų emocijas, ji gali išsaugoti istorines akimirkas. Bet svarbiausias dalykas, fotografija turi galią kaip socialinis instrumentas – sutelkti žmones ir pradėti spręsti globalias problemas. 

Užsukite į parodos atidarymą, balandžio 15d. ( antradienį)  19 val. ispaniškame „Lizarran“ restorane.
Renginys nemokamas.
Daugiau informacijos.